Leczenie kynofobii

Kynofobia - fobia, polegająca na nieuzasadnionym, patologicznym lęku przed psami lub psowatymi (np. wilkami, kojotami).

Życie ludzi z psami połączone jest od wielu tysięcy lat. Psy żyły przy osadach ludzkich, z czasem stając się częścią życia ludzi. Nasza współpraca zaczęła przyjmować wiele różnych form. W legendach wiele jest historii opowiadających o ogromnej przyjaźni jaka łączyła psy i ich właścicieli. Były towarzyszami życia, naszymi obrońcami. W dzisiejszych czasach, częściej są naszymi przyjaciółmi, pupilami, niż psami ułatwiającymi nasze życie. Lecz wciąż nie brakuje psów, które pomagają pasterzom, myśliwym. Wiele psów pracuje ratując życie innych lub je chroniąc. Ciężko nam, ludziom uwielbiającym naszych czworonożnych przyjaciół, zrozumieć ludzi którzy nie tyle po prostu boją się psów, ale odczuwają paniczny lęk, graniczący wręcz z nienawiścią do psów. Ale niemal każdy z nas może znaleźć w sobie jakąś fobię. Pająki, węże, owady, lęk wysokości, postaraj sobie teraz wyobrazić, że tak czuje się za każdym razem człowiek z kynofobią jak ty stykasz się ze swoim lękiem. A teraz weź pod uwagę to, że psy są obecne prawie na każdym kroku.

Osoba z lękiem przed psami, kiedy znajdzie się w pobliżu psa, często wpada w panikę i nie kontroluje swoich reakcji. Osoby takie, przez to że dziwnie się zachowują dla większości psów, często nawet agresywnie w stosunku do nich, bywają częściej gryzione przez psy, prowokując swoim zachowaniem takie reakcje. Co oczywiście pogłębia lęki.

Skąd biorą się takie fobie?

Fobia może być nabyta. Zasada jest prosta. Poprzez warunkowanie klasyczne, gdy skojarzymy obiekt wywołujący lęk z niebezpieczeństwem. Np. jeżeli w dzieciństwie ugryzł nas pies, lub byliśmy świadkiem pogryzienia, które było dla nas bardzo traumatycznym przeżyciem. Możemy też zacząć się bać bo tak nas wychowywano. Babcia nas straszyła żeby nie podchodzić do pieska bo ugryzie, nasi rodzice panicznie bali się psów i w ten sposób my też zaczęliśmy się bać.

Wiele jest metod terapii. Poprzez stopniową, systematyczną desensytyzację (odwrażliwianie), wygaszanie (tzw. zanurzanie), terapię implozywną (której my nie stosujemy w żadnym przypadku), Programowanie Neurolingwistyczne, psychoterapia analityczna i inne.

Jeżeli przechodząc obok psa odczuwasz ogromny strach, twoje nogi robią się jak "z waty", oblewa cię zimny pot, twój oddech przyśpiesza, lub wręcz starasz się nie oddychać, a twoje serce wali jakby miało zaraz wyskoczyć z piersi, najprawdopodobniej masz fobię i my możemy tobie pomóc.

Współpracujemy z doświadczonym psychoterapeutą. Metodę dostosowujemy do siły twojego lęku. Czas trwania leczenia też jest zależny od tego jak bardzo silny jest lęk. Terapia dostępna jest w Trójmieście oraz w Warszawie.

Czy wiesz, że...

Uczenie starszych psów różnych sztuczek pomaga im zachować sprawny umysł do późnej starości. To nie prawda, że starszych piesków nie da się już nic nauczyć.

Rzetelna Firma