Obility - czyli takie trochę inne agility ;)

Obility czyli Tokoagi

 

Pod nazwą obility kryje się mieszanka agility i obedience. Opiera się ona na budowaniu pozytywnej relacji pomiędzy psem a przewodnikiem oraz włącza naukę podstawowych komend posłuszeństwa. Aby ćwiczenia przynosiły więcej radości psom i ich przewodnikom, do obility wprowadzono urozmaicenie w postaci przeszkód. Jest to zatem doskonałe uzupełnienie kursu podstawowego dla wszystkich psów.

Obility ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na psy jak i na ludzi. Jest formą aktywności, która umożliwia psom pracę umysłową, co wpływa na nie uspokajająco. Ponadto ułatwia budowanie zaufania psa do przewodnika w sytuacjach dziwnych i niecodziennych dla czworonogów. Niepomierną korzyścią dla ludzi jaką daje obility, jest umiejętność kierowania psem w codziennym życiu.

Obility powstało w 1998 roku w Finlandii, z pomysłu Kirsti Luhtala. Na początku zawierało elementy treningu zarówno obedience jak agility. Ale już w tym samym roku głównym założeniem obility była praca z psami „poprzez ich własny język” w sposób, który jest bardziej przyjazny psom niż dotychczas stosowane metody nauki posłuszeństwa.

W 2004 roku, pod wpływem niektórych behawiorystów (m.in. Turid Rugaas z Norwegii oraz Anders Hallgren ze Szwecji) obility przeszło dużą przemianę. Trening obility stał się treningiem według własnego tempa i możliwości. W obility istnieje 5 rodzajów zadań: lirputus, wyzwanie, podążanie, podejmowanie/poszukiwanie oraz posłuszeństwo na odległość.

Lirputus jest podstawą obility. Przewodnik uczy się sposobów na uzyskanie zainteresowania psa poprzez różne tonacje głosu, ruchy czy gesty. Głównym celem lirputus jest opanowanie zarówno przez właściciela jak psa trudnej sztuki wzajemnego słuchania.

Zadania określane jako wyzwanie obejmują naukę radzenia sobie z różnymi ludźmi i sytuacjami niecodziennymi z punktu widzenia psa.

Podejmij/szukaj to nic innego jak aportowanie i poszukiwanie, które włącza u psa zmysł powonienia.

Wszystkie określone w obility zadania wydają się proste, ale kiedy przewodnik i pies stykają się z nimi, często stają się prawdziwymi wyzwaniami. Obility zawiera także niektóre przeszkody znane z agility, ale najważniejsze jest aby wszystkie zadania pies mógł wykonać bez względu na miejsce, np. w lesie czy też w parku. Nie ma znaczenia czy pies skacze bardzo wysoko albo czy jest szybki. Ważne, by pies słuchał swojego właściciela a ten potrafił tak pokierować psem, by wykonał to czego się od niego oczekuje. Zadaniami mogą być: siad na oponie samochodowej, chodzenie po zwalonym drzewie lub przechodzenie pod ogrodzeniem.

Zaczynamy 8 maja godzinia 15.00. Zajęcia będą odbywały się w każdą niedzielę i trwają około 60-90 min. W zależności od pogody i ilości psów.

Koszt: miesięczny karnet 150 zł. Dla uczestników kursów podstawowych w szkole Canis Sapiens i Psiok 10% zniżki. Zajęcia odbywają się w zacisznym miejscu, na ogrodzonym placu w Roszkowie k/Pruszcza Gd.

Uwaga: Na naszym kursie pokonywanie przeszkód traktujemy rekreacyjnie, chcemy aby dzięki temu wzmacniała się więź między psem a właścicielem, aby pies zapoznawał się z różnymi nowymi sytuacjami oraz aby pies był bardziej posłuszny. Jeżeli chcesz startować w zawodach agility, lepiej wybrać kurs w klubie agility, którego instruktorzy i członkowie startują na bieżąco w zawodach. W Trójmieście takim klubem jest Baltic Agility Team.

Czy wiesz, że...

Uczenie starszych psów różnych sztuczek pomaga im zachować sprawny umysł do późnej starości. To nie prawda, że starszych piesków nie da się już nic nauczyć.

Rzetelna Firma