Tropienie użytkowe - mantrailing

Krótka historia

Tropieniem użytkowym (poszukiwanie ludzi) zaraziła mnie Barbara Waldoch i Bogusław Górny. W 2000 i 2001 roku będąc uczestnikiem list dyskusyjnych o szkoleniu psów, zafascynowały mnie historie ze śladów, opowieści o pracy psów tropiących. Obydwoje zawsze służyli nam dobrą radą. Na listach dyskusyjnych omawialiśmy pierwsze nasze próby, ilustrowane odręcznie malowanymi mapkami. Książka, którą dostaliśmy od Barbary "Tracking Dog - theory and methods" Glena Johnsona do dnia dzisiejszego jest swego rodzaju biblią o tropieniu użytkowym :)
Później do list dyskusyjnych dołączyła Maria Kuncewicz, a jej opowieści z egzaminów tropowych we Francji i przygód na nich z jej hovawartką Loulą były niesamowite. Wszyscy kibicowaliśmy jej próbom zdania jednego z prestiżowych egzaminów tropienia i wszyscy bardzo się cieszyliśmy, gdy zdobyły upragniony tytuł. A w 2002 roku udało  się zaprosić Marię na nasz obóz majowy i gdy zobaczyliśmy Marię i Loulę na pokazowym śladzie, byliśmy zafascynowani. Wielu z nas wpadło po uszy w świat psiego węchu. Zajęcia z tropienia na naszych obozach majowych organizowanych co roku były już w stałym repertuarze. W 2002 i 2004 roku prowadziła je Maria. Później prowadzenie ich przejęłyśmy z Agnieszką Bartnik oraz Ireną Tomaszek.

Od 2008 roku tropieniem zarażam uczestników moich kursów, warsztatów i obozów. Od niedawna pracujemy również metodą Kochera, która przynosi bardzo dobre efekty.
Tegoroczny obóz czerwcowy jest już 5 obozem w długi weekend czerwcowy, który organizujemy co roku i który jest poświęcony tylko zagadnieniu tropienia, zabaw węchowych i posłuszeństwa.

Co to jest mantrailing?

Do niedawna funkcjonował w Polsce pod nazwą "tropienie użytkowe-poszukiwanie ludzi" w odróżnieniu od tropienia użytkowego-myśliwskiego i tropienia sportowego. Mantrailing to wykorzystanie naturalnych zdolności psa i polega na  podążaniu za zapachem danej osoby i zidentyfikowaniem jej na końcu śladu. Mantrailing jest zwykle używany do znalezienia zaginionej osoby w trakcie akcji ratunkowych lub akcji policyjnych.
Mantrailing łączy niesamowitą zdolność jaką posiadają psy w odnajdywaniu zapachu jaki zostawiają ludzie "gubiąc" komórki naskórka i inne cząstki zapachowe oraz zdolności do podążania śladem od najstarszego do najświeższego zapachu na tropie (tzw. porządek chronologiczny). Psy posiadają również zdolność do wyróżniania konkretnego zapachu z pomiędzy całej gamy zapachów.

Na początku ścieżki tropowej pies otrzymuje do nawąchania fragment ubrania "zaginionej" osoby lub inny przedmiot, który posiada zapach tej osoby (tzw. przedmiot zapachowy). Pies podąża za tym indywidualnym zapachem na ścieżce tropowej, która jest utworzona przez zgubione włosy, martwe komórki naskórka i inne maleńkie fragmenty, które cżłowiek nieustannie gubi.

Ponieważ cząstki zapachowe są tak bardzo małe, mogą być przenoszone przez wiatr i ruch powietrza spowodowany poruszaniem się człowieka. Ruchy powietrza mogą sprawić, że pies będzie tropił w pewnej odległości od ścieżki, którą poruszała się poszukiwana osoba. Ruchy powietrza są również uzależnione od terenu i pogody. Inne zapachy znajdujące się na ścieżce tropowej nie powinny mieć wpływu na pracę psa. Pies powinien odnaleźć ścieżkę tropową na różnych powierzchniach, ulicy, trawie, wodzie i tak dalej. Jeżeli posiadamy dobry przedmiot zapachowy i znamy punkt, w których zaginiona osoba była ostatni raz widziana, dobrze wyszkolony pies tropiący będzie potrafił znaleźć osobę poszukiwaną w najszybszy sposób.

Ponieważ psy uwielbiają tropić i jest to bardzo naturalne dla nich możemy zapewniać im taką właśnie zabawę. Nie każdy pies tropiący musi tropić w specjalistycznych grupach poszukiwawczych. My robimy to tylko dla zabawy!
Jeżeli chcesz dołączyć do naszej grupy tropieniowej napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. lub zadzwoń 506-598-062.


Spotykamy się w weekendy, zwykle w soboty. Godziny w zależności od pory roku. Im cieplej tym wcześniej robimy nasze ślady. Psy bardziej zaawansowane tropią na postarzanych śladach i zwykle wygląda to tak, że "pozorant" układa ślad wieczorem. A przewodnik z psem na ślad wyrusza rankiem.

W zależności od psa używamy różnych metod. Jedną z metod jest metoda Kochera.

Metoda Kochera (The Kocher Method - TKM)

 Autorem metody jest Kevin John Kocher, założyciel INBTI. Wraz ze swoją żoną Robin napisali książkę "How to Train a Police Bloodhound and Scent Discriminating Patrol Dog". W książce tej opisuje swój unikalny program -Metodę Kochera (The Kocher Method - TKM). Metoda ta zrewolucjonizowała trening psów służbowych i zosała przetłumaczona na wiele języków i wydana w wielu krajach (niemiecki, rosyjski, hiszpański itd).

Najważniejsze zasady metody:

- trening zawsze musi być zabawą dla psa oraz pies powinien być zawsze mocno zmotywowany aby odnaleźć obiekt,

- trening zawsze powinien kończyć się sukcesem,

- bardzo ważny jest rytuał rozpoczęcia pracy (zawsze zaczynamy w ten sam sposób przygotowywać psa do pracy, np zakładamy szelki, tylko wtedy gdy jesteśmy gotowi do startu, ściągamy szelki gdy pomiędzy układanymi tropami),

- od początku uczymy komendy startującej psa podczas nawąchiwania przedmiotu zapachowego,

- psy są uczone od niemal samego początku na ruchliwych ulicach, jeżeli nauczą się w tak trudnych warunkach to dużo prostsze będzie dla nich tropienie w mniej wymagających terenach,

- metoda zawiera cały zestaw różnych ćwiczeń, które dają podstawy do pracy na śladzie.

Tropienie użytkowe dla początkujących to kurs dla osób, które mają już opanowane podstawy pracy z psem.

Na kursie pies nauczy się poszukiwać pozoranta w różnych warunkach terenowych. Pracujemy w trzyosobowych grupach. Zajęcia odbywają się we wczesnych godzinach porannych w weekendy (to nie jest sport dla śpiochów ;)).

Pierwsza lekcja to podstawy teoretyczne pracy węchowej - wyjaśnienie, jak wygląda świat zapachów nosem psa oraz co robić, aby nie popełniać błędów od samego początku.

Dla każdego psa układamy indywidualny program, zależny od jego predyspozycji i możliwości fizycznych.

Zapraszamy!

Tryb zajęć: grupowe

Kurs podstawowy:

Czas trwania: 1 miesiąc

Częstotliwość zajęć: 1 x tyg., godziny poranne (weekendy)

Koszt: 30 zł / pierwsza lekcja; 20 zł / pozostałe lekcje lub 100 zł za cały miesiąc.

Uczestnicy wszystkich naszych kursów otrzymują 10% zniżki na organizowane przez nas obozy szkoleniowe !

Czy wiesz, że...

Podobna metoda, do tej, którą uczymy psy w naszej szkole jest stosowana w Fokarium w Stacji Badawczej na Helu. Foki uczone są spokojnego zachowania podczas przyjmowania zabiegów pielęgnacyjnych, badań weterynaryjnych a także zabawy z opiekunami.

Rzetelna Firma